Description
General
| Model | RX13SAE-3-FIO |
|---|---|
| Chassis Type | Industrial Rackmount |
| Rack Units | 3U |
| Color | Black |
Expansion Configuration
| PCI | 1 x PCI 32bit |
|---|---|
| PCIex16 | 2 x PCIex16 5.0, (Slot 1 Running at x16/x8 signal) (Slot 2 Running at x0 or x8 signal) |
| PCIex8 | None |
| PCIex4 | 2 x PCIe4 3.0 |
| PCIex1 | None |
| PCIe Mini Card Slot |
1 x PCIe Mini Card slot (signal: PCIe x1) |
| M.2 Slot |
3x M.2 Key M 2280 with PCIe x4 (4.0) |
Processor
| CPU | 12th/13th/14th Gen Core i9 i7, i5, i3 Processors (Up to 125w TDP) |
|---|---|
| CPU Socket | LGA1700 |
| Chipset | Intel W680 |
System Memory
| Standard RAM | 8 GB |
|---|---|
| Maximum RAM | 128 GB |
| RAM Type | DDR5 |
| RAM Socket | 4x 288-pin DIMM (Support to 4400MHz) |
| Memory Support |
UDIMM ECC or Non-ECC Support |
Hard Drive
| SSD | 250GB SSD |
|---|
Optical Drive
| Optical Drive | N/A (Optional External USB DVD Available) |
|---|
System Power
| Power Supply | 500W |
|---|---|
| Power Supply Type | PS2 |
| Power Input | 100/240 VAC Auto-Switching |
BIOS Features
| BIOS Type | 256MB SPI Flash with AMI BIOS |
|---|---|
| TPM | 1 x TPM 2.0 Header (Optional TPM chip) |
| ACPI |
ACPI 6.0 |
| Power Config |
Power-on mode for AC power recovery, ACPI Power Management, Power button override mechanism, Wake-on-LAN |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
|---|---|
| GPU Interface | 1 x VGA port, 1 x DVI – D port, 1 x DP 1.4a port, 1 x HDMI 2.1 port |
Ethernet
| Ethernet Port 1 | 1 x Intel® PHY I219LM LAN controller, for AMT/vPro |
|---|---|
| Ethernet Port 2 | 1 x Intel® Ethernet i225LM |
| Ethernet Port 3 |
1 x Realtek RTL8211F PHY (dedicated IPMI), Dedicated LAN for IPMI |
USB
| USB 2.0 | 2 x USB 2.0 (On Rear I/O), 2 x 2.0 Internal (outed to Front Chassis I/O) |
|---|---|
| USB 3.2 (Gen2) |
4 x USB 3.2 Gen 2 (Rear I/O) |
| USB 3.2 (Gen1) |
2 x Dual USB 3.2 Gen 1 (Internal Box Header), 1 x Type-A (Internal) |
| USB 3.2 (Gen2x2) |
1 x 3.2 Gen 2×2 Port (Internal Header), 1 x Type-C (Rear I/O) |
I/O
| SATA | 8 x SATA-600 |
|---|---|
| Serial | 1 x RS-232/422/485 (via Internal box header) |
| Audio | 1x ALC 888S HD Audio port(s)ALC 888S HD Audio |
| IPMI |
ASPEED AST2600 BMC |
| PS/2 | 1 x PS/2 keyboard and Mouse (via internal box headers) |
RAID
| RAID | SATA RAID 0/1/5/10 |
|---|
Chassis Characteristics
| Construction | Heavy Duty Cold Rolled Steel |
|---|---|
| Drive Capacity | 1x 3.5″ for FFD or 3.5″ HDD & 1x 2.5″ HDD |
| Power Supply |
2U Single up to 500W ATX P/S (Rear Installation) Max. Depth 300mm |
| Front Panel Indicators | 1x Power On/Off; 1x HDD |
| Front Panel Controls | 1x Power On/Off; 1x System Reset |
| Front Panel Connectors | 2x USB 2.0 Ports |
| Cooling Fans | 3x (90 mm = 51.0 CFM ea.) & 2x (60 mm =23.5CFM ea.) Fans (Optional) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
| Dimensions |
19″ 483 x 133 x 400mm (19.0″ x 5.2″ x 15.8″) |


















