Description
General
| Model | R523-4 |
|---|---|
| Chassis Type | Industrial Rackmount |
| Rack Units | 4U |
| Color | Black |
Expansion Configuration
| PCI | 4 x PCI |
|---|---|
| PCIex16 | 1 x PCIex16 3.0 |
| PCIex8 | None |
| PCIex4 | 2 x PCIex4 3.0 |
| PCIex1 | None |
| Express Mini Slot |
1 x PCI Express Mini Card slot with PCIe x1 & USB 2.0 (optional) |
Processor
| CPU | 8th/9th Gen Core i7, i5, i3 |
|---|---|
| CPU Socket | LGA1151 |
| Chipset | Intel Q370 |
System Memory
| Standard RAM | 8 GB |
|---|---|
| Maximum RAM | 128 GB |
| RAM Type | DDR4 |
| RAM Socket | 4x 288-pin DIMM |
Hard Drive
| SSD | 250GB SSD |
|---|
Optical Drive
| Optical Drive | Optional DVDRW |
|---|
System Power
| Power Supply | 500W |
|---|---|
| Power Supply Type | PS2 |
| Power Input | 100/240 VAC Auto-Switching |
BIOS
| BIOS Type | AMI |
|---|---|
| TPM | Optional TPM2.0 module to enable TPM and vPro technologies |
Graphics
| GPU | Intel HD Graphics |
|---|---|
| GPU Interface | 1 x VGA; 1 x DVI-D; 1 x HDMI; 1 x Display Port++ |
Ethernet
| Ethernet Port 1 | 1 x 10/100/1000 Mbps Ethernet with Intel® I219-LM; supports Wake-on-LAN, PXE Boot ROM, iAMT |
|---|---|
| Ethernet Port 2 | 1 x 10/100/1000 Mbps Ethernet with Intel® I210-AT; supports Wake-on-LAN, PXE Boot ROM |
USB
| USB 2.0 | 7 x USB 2.0: 2 x Front I/O; 6 x via Pin Header; 1 x Type A internal Connector |
|---|---|
| USB 3.2 (Gen 2×1) | 2 x USB 3.2 Gen 2×1 (10Gbps) (rear I/O) |
| USB 3.2 (Gen 1×1) | 4 x USB 3.2 Gen 2×1 (5Gbps) (rear I/O, internal box header) |
I/O
| SATA | 5 x SATA-600 |
|---|---|
| PS/2 | Keyboard/Mouse Combo |
| Serial | 4 x RS-232 (Internal box header), 2 x RS-232/422/485 (1 rear I/O; 1 internal box header) |
| Audio | HD Codec audio as MIC-in/Line-in/Line-out with Realtek ALC888 |
| Digital I/O |
8-channel programmable |
RAID
| RAID | 0, 1, 5, 10 RAID Onboard |
|---|
Chassis Characteristics
| Construction | Heavy-Duty Cold-Rolled Steel |
|---|---|
| Drive Capacity | 3 x 5.25″ (External); 1 x 3.5″(External); 1 x 3.5″ (Internal) |
| Front Panel Indicators | 1 x Power On/Off; 1 x HDD |
| Front Panel Controls | 1 x Power On/Off; 1 x System Reset |
| Cooling Fans | 1 x 12cm |
| Watchdog Timer | 1 ~ 255 sec. |
| Operating Temperature | 0°C ~ 60°C (32°F ~ 140°F) |
| Dimensions (W x D x H) | 19″ (482.6mm) x 17.7″ (450mm) x 7″ (177mm) |












