Description
General
| Model | MBG1224 |
|---|---|
| Mounting | DIN-rail or Wall mount |
| Construction | IP30, Metal Shell with Solid Mounting Hardware |
Ethernet Communication
| Compatibility |
IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
|---|---|
| Number of Ports |
2 |
| Port Connector |
8-pin RJ45 |
| Speed |
10/100 Mbps |
| Protection |
Built-in 2.25 k VDC Magnetic Isolation |
Serial Communication
| Port Type |
RS-232/422/485-2w/485-4w, software selectable (EKI-1224CI-CE supports RS-422/485 only) |
|---|---|
| Number of Ports |
4 |
| Data Bits |
5, 6, 7, 8 |
| Stop Bits |
1, 1.5, 2 |
| Parity |
None, Odd, Even, Space, Mar |
| Flow Control | XON/XOFF, RTS/CTS |
| Baud Rate |
50 bps ~ 921.6 kbps, any baud rate setting |
| Sessions |
Up to 16 connections per serial port under Modbus client mode; 32 sessions under Modbus servers mode |
| Serial Signals | RS-232: TxD, RxD, CTS, RTS, DCD, RI, GND, DTR, DSR RS-422: TxD+, TxD-, RxD+, RxD-, GND RS-485 2-wire: Data+, Data-, GND RS-485 4-wire: TxD+, TxD-, RxD+, RxD- GND |
| Protection | 15 KV ESD for all signals |
Power
| Power Input | 12 ~ 48 VDC, Redundant dual inputs |
|---|---|
| Power Connector | Terminal Block |
| Power Consumption | 4.1 W |
Software
| OS Support | Windows XP/7/8.1/10, Windows Server 2003/2008/2012/2016/2019, and Linux |
|---|---|
| Utility Software | Advantech EKI Device Configuration Utility |
| Operation Modes | Modbus RTU Client/Server mode Modbus ASCII Client/Server mode |
| Interface | Windows Utility, Telnet Console, Web Browser |
| Protocols | ICMP, IP, TCP, UDP, BOOTP, DHCP, Auto IP, HTTP, DNS, SMTP, ARP,NTP |
| Reboot Trigger | Built-in WDT (Watchdog Timer) |
Characteristics
| LED Indicators |
System: Power, System Status LAN: Speed, Link/Active Serial: Tx, Rx |
|---|---|
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C (14 ~ 140 °F) |
| Non-Operating Temperature | -40 ~ 85 °C (-40 ~ 185 °F) |
| Relative Humidity | 10 ~ 95% RH |
| Dimensions (W x D x H) | 42 x 140 x 95 mm (1.65″ x 5.51″ x 3.74″) |
| Weight | 0.555 Kg |
| IP Rating |
IP-30 |
| EMC Rating |
CE, FCC Part 15 Subpart B (Class A) |
| Hazardous Locatoin Rating |
UL/cUL (Class I, Division 2, Groups A, B, C and D), ATEX (Zone 2 Ex nA nC IIC T4 Gc) |









