Description
General
| Model | T708 |
|---|---|
| Chassis Type | Industrial ATX Tower with Wall-Mounting |
| Color | Black |
Expansion Configuration
| PCI | 4 x PCI (32bit/33Mhz) |
|---|---|
| PCIex16 | 1 x PCIex16 4.0 |
| PCIex8 | None |
| PCIex4 | 2 x PCIe x4 slot open ended (Running at x2 link) |
| PCIex1 | None |
| PCIe Mini Card Slot |
None |
| M.2 Slot 1 |
M.2 Key M 2280 with PCIe x2 for NVMe SSD |
Processor
| CPU | 12th/13th/14th Gen Core i9 i7, i5, i3 Processors (Up to 125w TDP) |
|---|---|
| CPU Socket | LGA17200 |
| Chipset | Intel H610E |
System Memory
| Standard RAM | 8 GB |
|---|---|
| Maximum RAM | 64 GB |
| RAM Type | DDR4 |
| RAM Socket | 2x 288-pin DIMM (Support to 3200MHz) |
| Memory Support |
UDIMM Non-ECC |
Hard Drive
| SSD | 250GB SSD |
|---|
Optical Drive
| Optical Drive | Optional DVDRW |
|---|
System Power
| Power Supply | 500W |
|---|---|
| Power Supply Type | PS2 |
| Power Input | 100/240 VAC Auto-Switching |
BIOS Features
| BIOS Type | AMI BIOS |
|---|---|
| TPM | 1 x TPM 2.0 Header (Optional dTPM chip) |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
|---|---|
| GPU Interface | 1 x HDMI Up to 4096 x 2304 @ 30Hz; 1 x VGA up to 1920×1200 @60Hz |
Ethernet
| Ethernet Port 1 | 1 x 10/100/1000/2500 Mbps with Intel® I225-LM; supports Wake-on-LAN, PXE Boot ROM, TSN, and Intel® AMT with Intel vPro® |
|---|---|
| Ethernet Port 2 | 1 x 10/100/1000 Mbps with Intel® I211-AT; supports Wake-on-LAN, PXE Boot ROM |
USB
| USB 2.0 | 2 x USB 2.0 on Rear I/O, 2 x USB 2.0 Internal Pin Header, 2 x USB 2.0 Internal TYPE A connector |
|---|---|
| USB 3.2 (Gen1) |
4 x USB 3.2 Gen 1 on Rear I/O |
I/O
| SATA | 4 x SATA-600 |
|---|---|
| Serial | 2 x RS-232 (rear I/O), 3 x RS-232 and 1 x RS-232/422/485 via Internal Box Header |
| Audio | HD Codec audio as MIC-in/Line-out |
| GPIO |
1 x 8-bit |
| PS/2 | 1 x PS/2 keyboard and Mouse (via internal box headers) |
RAID
| RAID | Onboard N/A |
|---|
Chassis Characteristics
| Construction | Heavy Duty Steel |
|---|---|
| Drive Capacity | 1 x 5.25” drive bay, 2 x 3.5” HDD drive bays |
| Front Panel Controls | 1x Power On/Off; 1x System Reset |
| Expansion profile | Full Height, Full length Card Support With Hold Down Bracket |
| Mounting | Wall Mounting Brackets Included |
| Cooling Fans | 1 x 12cm DC fan with a removable filter |
| Operating Temperature | 0°C to +40°C (+32°F to +104°F) |
| Dimensions (W x D x H) | 196 ± 1.0mm (7.72″) (W) x 407.4 ± 1.0mm (16.04″) (D) x 330 ± 1.0mm (13″) (H) |
















