Description
General
| Model | RX817-4 |
|---|---|
| Chassis Type | Industrial Rackmount |
| Rack Units | 4U |
| Color | Black |
Expansion Configuration
| PCI | None |
|---|---|
| PCIex16 | 3 x PCIex16 5.0 (All x16 Electrical Signal) |
| PCIex8 | 2 x PCIex8 5.0 (All x8 Electrical Signal) |
| PCIex4 | 1 x PCIex4 5.0 (x4 Electrical Signal) |
| PCIex1 | 1 x PCIex1 3.0 (x1 Electrical Signal) |
Processor
| CPU | 4th/5th Generation Intel® Xeon® Scalable Processors, TDP support 270W |
|---|---|
| CPU Socket | LGA4677 |
| Chipset | Intel® C741 |
System Memory
| Standard RAM | 16GB |
|---|---|
| Maximum RAM |
2TB |
| RAM Type | DDR5 RDIMM |
| RAM Socket | 8x 288-pin DIMM |
Hard Drive
| SSD | 250GB SSD |
|---|
Optical Drive
| Optical Drive | Optional DVD-RW |
|---|
System Power
| Power Supply | 700W |
|---|---|
| Power Supply Type | PS2 |
| Power Input | 100/240 VAC Auto-Switching |
BIOS
| BIOS Type | AMI UEFI |
|---|
Graphics
| Onboard GPU | Aspeed AST2600 (64 MB VGA Memory, Basic 2D VGA function) |
|---|---|
| Onboard Graphics Interface | 1 x VGA |
Ethernet
| Ethernet | 2 x Intel® i210-AT GbE Ports ; 2 x Intel® X710-AT2 (dual 10GbE ports) 1 x IPMI function Port. |
|---|
USB
| USB 2.0 | 8 x USB 2.0 (2x via Internal Box Headers, 2x on Front Panel), 1 x 180D internal TypeA, 4x On Rear I/O |
|---|---|
| USB 3.2 | 4 x USB 3.2 GEN1 (2x on Rear I/O, 2 x USB 3.2 GEN1 via Internal Box Header) |
I/O
| SATA | 8 x SATA3 (6 Gbps) ports |
|---|---|
| M.2 | 1 x M.2 2280/22110 B+M key (SATA and PCIe) |
| PS/2 | 1 x PS/2 keyboard and mouse combo port |
| Serial | 1 x RS-232 on Rear I/O, 1 x RS-232 Via Internal Box Header |
| TPM | TPM 2.0 via module |
| Audio | HD Codec audio as MIC-in/Line-in/Line-out/Speaker-out with optional audio kit |
| DIO | N/A |
RAID
| RAID | RAID 0,1,5,10 |
|---|
Chassis Characteristics
| Construction | Heavy-Duty Cold-Rolled Steel |
|---|---|
| Drive Capacity | 3x 5.25″ (External); 1x 3.5″ (External) |
| Front Panel Indicators | Power, HDD, temperature, fan, and power voltage status |
| Front Panel Controls | 1x Power On/Off; 1x System Reset, 1x Alarm Reset. |
| Cooling Fans | 2 x 120mm PWM Inlet fans with Dust Filter |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 °C (32 ~ 104 °F) |
| Relative Humidity | 10% to 95% relative humidity, non-condensing |
| Dimensions (W x H x D) | 482 x 177 x 479 mm (19″ x 7″ x 18.9″) |






