Description
General
| Model | RX1715-3-FIO |
|---|---|
| Chassis Type | Industrial Rackmount |
| Rack Units | 3U |
| Color | Black |
Expansion Configuration
| PCI | None |
|---|---|
| PCIex16 | 2 x PCIex16 5.0, (Slot 1 Running at x16/x8 signal) or (Slot 4 Running at x0/x8 signal) |
| PCIex8 | None |
| PCIex4 | 3 x PCIex4 4.0 |
| PCIex1 | 2 x PCIex1 4.0 |
| PCIe Mini Card Slot |
None |
| M.2 Slot |
1 x M.2 (Key E, 2230) with PCIe Gen4 x1, USB 2.0 and CNVi for Wireless 1 x M.2 (Key B, 3042/3052) with PCIe Gen4 x1 , USB 2.01 x M.2 (Key M, 2242/2280/22110/25110) with PCIe Gen5 x4 for SSD 1 x M.2 (Key M, 2242/2280) with PCIe Gen4 x4 for SSD |
| SIM Socket |
N/A |
Processor
| CPU | Intel® Core™ processors (Arrow Lake-S), up to 125W |
|---|---|
| CPU Socket | LGA1851 |
| Chipset | Intel W880 |
System Memory
| Standard RAM | 8 GB |
|---|---|
| Maximum RAM | 192 GB |
| RAM Type | DDR5 |
| RAM Socket | 4 x 288-pin Long-DIMM |
| Memory Support |
UDIMM ECC or Non-ECC Support |
Hard Drive
| SSD | 250GB SSD |
|---|
Optical Drive
| Optical Drive | Optional DVDRW |
|---|
System Power
| Power Supply | 500W |
|---|---|
| Power Supply Type | PS2 |
| Power Input | 100/240 VAC Auto-Switching |
BIOS Features
| BIOS Type | AMI SPI 256 Mbit |
|---|---|
| TPM | TPM 2.0 Onboard IC |
| Power Config |
– AT : Directly PWR on as power input ready – ATX : Press button to PWR on after power input ready |
| Watchdog Timer |
256 Segments, 0, 1, 2, …255sec Interval |
Graphics
| GPU | Intel® Xe LPG Graphics |
|---|---|
| GPU Interface | 2 x HDMI 2.1 TMDS Max resolution up to 7680×4320@60Hz
1 x DisplayPort 2.1/1.4a, DP++ Max resolution up to 4096×2160@60Hz |
| Multi Display | Quad display (Included 2 output from Type-C) |
Ethernet
| Ethernet Port 1 | 1 x Intel® I219LM with 10/100/1000 Mbps, supports vPro |
|---|---|
| Ethernet Port 2 | 1 x Intel® I210ATwith10/100/1000Mbps |
| Ethernet Port 3 |
1 x Marvell AQC113 with 10/100/1000/2500/5000/10000 Mbps |
USB
| USB 2.0 | 2x USB 2.0 Front Chassis I/O |
|---|---|
| USB 3.2 (Gen2) |
5 x USB 3.2 Gen2 (Rear I/O) |
| USB 3.2 (Gen2) |
2 x USB 3.2 Gen2 (Internal Box Connection) |
| USB 3.2 (Gen2) |
1 x USB 3.2 Gen2 vertical Connection (Internal Type A) |
I/O
| SATA | 4 x SATA3 (6Gb/s) |
|---|---|
| Serial | 4 x Serial Ports. COM1-COM2 RS-232/422/485 via rear I/O , COM3-COM4 RS-232 via Internal box header) |
| Audio | Realtek ALC897 HD, High Definition Audio. Line-In, Line-Out, Mic-In |
| Thunderbolt |
1 x USB4/Thunderbolt™4 (5V/3A, supports DP 2.1 display output) on Rear I/O
1 x USB4/Thunderbolt™4 (5V/3A, supports DP 2.1 display output) Internal Vertical Connection |
| GPIO | 8 x GPI, 8 x GPO (shared with LPT header)) |
| PS/2 | N/A |
RAID
| RAID | Intel® vPro, VMD RAID 0/1/5/10 **supported by identical interface (PCIE or SATA) PCIE interface: 2 x M.2 Key M SATA interface: SATA port |
|---|
Chassis Characteristics
| Construction | Heavy Duty Cold Rolled Steel |
|---|---|
| Drive Capacity | 1x 3.5″ for FFD or 3.5″ HDD & 1x 2.5″ HDD |
| Power Supply |
2U Single up to 500W ATX P/S (Rear Installation) Max. Depth 300mm |
| Front Panel Indicators | 1x Power On/Off; 1x HDD |
| Front Panel Controls | 1x Power On/Off; 1x System Reset |
| Front Panel Connectors | 2x USB 2.0 Ports |
| Cooling Fans | 3x (90 mm = 51.0 CFM ea.) & 2x (60 mm =23.5CFM ea.) Fans (Optional) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
| Dimensions |
19″ 483 x 133 x 400mm (19.0″ x 5.2″ x 15.8″) |













