Description
General
| Model | RX1714-4 |
|---|---|
| Chassis Type | Industrial Rackmount |
| Rack Units | 4U |
| Color | Black |
Expansion Configuration
| PCI | None |
|---|---|
| PCIex16 | 2 x PCIex16 5.0, (Slot 1 Running at x16/x8 signal) or (Slot 4 Running at x0/x8 signal) |
| PCIex8 | None |
| PCIex4 | 2 x PCIex4 4.0 |
| PCIex1 | 3 x PCIex1 3.0 |
| PCIe Mini Card Slot |
None |
| M.2 Slot |
x M.2 (Key E, 2230) with PCIe x1, USB 2.0 and CNVi for Wireless; 1 x M.2 (Key B, 3042/3052) with PCIe x1, USB3.2 Gen1, USB 2.0 and SIM for 4G/5G |
| SIM Socket |
1 x SIM socket connected to M.2 Key |
Processor
| CPU | 12th/13th/14th Gen Core i9 i7, i5, i3 Processors (Up to 125w TDP) |
|---|---|
| CPU Socket | LGA1700 |
| Chipset | Intel W680 |
System Memory
| Standard RAM | 8 GB |
|---|---|
| Maximum RAM | 192GB |
| RAM Type | DDR4 |
| RAM Socket | 4x 288-pin DIMM (Support up to 4400MHz, up to 48GB per DIMM) |
| Memory Support |
UDIMM ECC or Non-ECC Support |
Hard Drive
| SSD | 250GB SSD |
|---|
Optical Drive
| Optical Drive | Optional DVDRW |
|---|
System Power
| Power Supply | 500W |
|---|---|
| Power Supply Type | PS2 |
| Power Input | 100/240 VAC Auto-Switching |
BIOS Features
| BIOS Type | 256MB SPI Flash with AMI BIOS |
|---|---|
| TPM | TPM 2.0 Onboard IC |
| Power Config |
Power-on mode for AC power recovery, ACPI Power Management |
| Watchdog Timer |
256 Segments, 0, 1, 2, …255sec, Output from Super I/O to drag RESETCON# |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
|---|---|
| GPU Interface | 1 x VGA port, 1 x DP 1.4a ++ port, 1 x HDMI 2.0b port (Triple Display Capable) |
| Max Resolutions | HDMI, DP ( 4096×2160@60Hz); VGA (1920 x 1200@60Hz) |
Ethernet
| Ethernet Port 1 | 1 x Intel® I226V with 10/100/1000/2500 Mbps, supports PoE |
|---|---|
| Ethernet Port 2 | 1 x Intel® I226LM with 10/100/1000/2500 Mbps, supports vPro |
| Ethernet Port 3 |
1 x Intel® I226V with 10/100/1000/2500 Mbps |
USB
| USB 2.0 | 4 x USB 2.0 (1 x 2.54 pitch header, 2 x USB 2.0 Type-A vertical con) (Note: Header is routed to chassis front I/O) |
|---|---|
| USB 3.2 (Gen2) |
5 x USB 3.2 Gen 2 (Rear I/O) |
| USB 3.2 (Gen2x2) |
1 x USB 3.2 Gen2x2 (Type-C, 5V/3A) |
| USB 3.2 (Gen1) |
2 x USB 3.2 Gen1 via internal USB 3.2 header) |
I/O
| SATA | 8 x SATA3 (6Gb/s) |
|---|---|
| Serial | 6 x Serial Ports (2x RS-232/422/485v ia rear I/O , 4x RS-232 via Internal box header) |
| Audio | 1 x Realtek ALC897, High Definition Audio. Line-in, Line-out, Mic-in |
| Thunderbolt |
1 x Thunderbolt header (Only PCIe4 support) Requires additional PCIe Card for Thunderbolt support |
| GPIO | 1 x 8 x GPI, 8 x GPO (shared with LPT header) |
| PS/2 | 1 x PS/2 keyboard and Mouse (via internal box headers) |
RAID
| RAID | Intel® VMD RAID 0/1/5/10 **supported by identical interface (PCIe or SATA) PCIe interface: M.2 Key B + M.2 Key M SATAinterface:SATA port |
|---|
Chassis Characteristics
| Construction | Heavy-Duty Cold-Rolled Steel |
|---|---|
| Drive Capacity | 3 x 5.25″ (External); 1x 3.5″ (External); 1x 3.5″ (Internal) |
| Front Panel Indicators | 1 x Power On/Off; 1x HDD |
| Front Panel Controls | 1 x Power On/Off; 1x System Reset |
| Cooling Fans | 1 x 12cm (In-flow direction) |
| Operating Temperature | 0°C – 50°C (32°F – 122°F) |
| Dimensions (W x D x H) | 19″ (482.6mm) x 17.7″ (450mm) x 7″ (177mm) |












