Description
General
| Model | RX12DPL-4 |
|---|---|
| Chassis Type | Industrial Rackmount |
| Rack Units | 4U |
| Color | Black |
Expansion Configuration
| PCI | None |
|---|---|
| PCIex16 | 4x PCIex16 4.0 |
| PCIex8 | None |
| PCIex4 | None |
| PCIex1 | None |
Processor
| CPU | 3rd Generation Intel® Xeon® Scalable Processors, TDP support 185W |
|---|---|
| CPU Socket | LGA4189 |
| CPU Cores | Up to 32 Cores Per Socket |
| Chipset | Intel® C621A |
System Memory
| Standard RAM | 16GB |
|---|---|
| Maximum RAM |
2TB |
| RAM Type | DDR4 ECC |
| RAM Socket | 8x 288-pin DIMM |
Hard Drive
| SSD | 250GB SSD |
|---|
Optical Drive
| Optical Drive | Optional DVD-RW |
|---|
System Power
| Power Supply | 700W |
|---|---|
| Power Supply Type | PS2 |
| Power Input | 100/240 VAC Auto-Switching |
BIOS
| BIOS Type | AMI UEFI |
|---|
Graphics
| GPU | ASPEED AST2600 BMC |
|---|---|
| GPU Interface | 1x VGA |
Ethernet
| Ethernet | 2x 10/100/1000 Mbps Ethernet (Intel® i210-AT) |
|---|
USB
| USB 3.2 |
5x USB 3.2 GEN1 Ports: 2x Rear I/O, 2 x USB Via header, 1 x Type A |
|---|
I/O
| SATA | 12x SATA3 (6 Gbps) ports |
|---|---|
| M.2 | 2x M.2 Interface PCI-E 4.0 x4 (NVMe) |
| PS/2 | N/A |
| Serial | 1x RS-232/422/485 (Via Onboard Header) |
| TPM | TPM 2.0 (Via Onboard Header) |
| Audio | N/A |
RAID
| RAID | RAID 0,1,5,10 |
|---|
Chassis Characteristics
| Construction | Heavy-Duty Cold-Rolled Steel |
|---|---|
| Drive Capacity | 3 x 5.25″ (External); 1x 3.5″ (External); 1x 3.5″ (Internal) |
| Front Panel Indicators | 1x Power On/Off; 1x HDD |
| Front Panel Controls | 1x Power On/Off; 1x System Reset |
| Cooling Fans | 1x 12cm |
| Watchdog Timer | 1 ~ 255 sec. |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
| Dimensions (W x D x H) | 19″ (482.6mm) x 17.7″ (450mm) x 7″ (177mm) |















