Description
General
| Model | R830-3 |
|---|---|
| Chassis Type | Industrial Rackmount |
| Rack Units | 3U |
| Color | Black |
Expansion Configuration
| PCI | None |
|---|---|
| PCIex16 | 5 x PCIex16 (4.0) |
| PCIex8 | 2 x PCIex8 (4.0) |
| PCIex4 | None |
| PCIex1 | None |
| M.2 | 1 x M.2 2280/22110 (PCIe Gen4 / SATA) + 1 x M.2 2280/22110 (PCIe Gen4 only) |
Processor
| CPU | AMD EPYC 7003 |
|---|---|
| CPU Socket | LGA4094 (Socket SP3) |
| CPU Cores | Up to 64 Core, 128 Thread Processor Support |
| Chipset | N/A |
System Memory
| Standard RAM | 16 GB DDR4 ECC |
|---|---|
| Maximum RAM |
1TB GB |
| RAM Type | DDR4 ECC RDIMM/LRDIMM |
| RAM Socket | 8x 288-pin DIMM |
Hard Drive
| SSD | 250GB SSD |
|---|
Optical Drive
| Optical Drive | Optional DVD-RW |
|---|
System Power
| Power Supply | 500w |
|---|---|
| Power Supply Type | PS2 |
| Power Input | 100/240 VAC Auto-Switching |
BIOS
| BIOS Type | AMI SPI 256 Mbit |
|---|
Graphics
| GPU | 1 x VGA ASPEED AST25001, 64MB, Up to 1920×1200 Resolution |
|---|
Networking
| Ethernet |
2 x Intel® I210AT; 2x Intel® X550-AT2 (dual 10GbE ports), 1x IPMI 2.0 |
|---|---|
| Out Of Band Management |
1x IPMI 2.0 |
USB
| USB 3.2 (Gen1) |
2 x USB 3.2 Rear, 2 x USB 3,2 via onboard header, 1 x Type-A USB 3.0 Internal Port |
|---|
I/O
| Serial | 2 x RS232 |
|---|---|
| TPM | 1 x TPM Header |
| Audio | N/A |
| RJ-45 | 5 x RJ-45 (1 x is dedicated to IPMI function) |
| PS/2 | 1 x PS/2 via Internal Header |
| GPIO | 1 x 8-bit GPIO |
RAID
| RAID | N/A Onboard, requires PCIe Card for RAID function |
|---|
Storage
| SATA\SAS | AMD EPYC™ CPU integrated: Eight (via Mini-SAS HD SFF-8643 as SATA Signal) + one SATA3 (Note: CPU does not provide SAS singnal) |
|---|---|
| M.2 | 2 x M.2 slots (Key M), type 2242/2260/2280/22110 (supports PCIe 4.0 x4 & SATA modes) |
Chassis Characteristics
| Construction | 1.6mm SECC Zinc-Coated Steel |
|---|---|
| Drive Capacity | 1 x 5.25″ (External); 1x 3.5″ (External); 3x 3.5″ (Internal) |
| Front Panel Indicators | 1 x Power On/Off; 1x HDD |
| Front Panel Controls | 1 x Power On/Off; 1x System Reset |
| Cooling Fans | 1 x 6cm; 2x 8cm |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
| Dimensions (W x D x H) | 19″ (482.6mm) x 15″ (381mm) x 5.19″ (131.8mm) |













