Description
General
| Model | R815-4-FIO |
|---|---|
| Chassis Type | Industrial Rackmount |
| Rack Units | 4U |
| Color | Black |
| I/O | Front mounted |
Expansion Configuration
| PCI | None |
|---|---|
| PCIex16 | 2x PCIex16 3.0 or None |
| PCIex8 | 1x PCIex8 3.0 or 5x PCIex8 3.0 |
| PCIex4 | 1x PCIex4 3.0 (in PCIex8 slot) |
| PCIex1 | 1 x PCIex1 3.0 |
Processor
| CPU | Intel® Xeon® Scalable Processors, TDP support 205W |
|---|---|
| CPU Socket | LGA3647-P0 |
| Chipset | C621 |
System Memory
| Standard RAM | 8 GB |
|---|---|
| Maximum RAM LRDIMM |
Up to 384GB ECC |
| Maximum RAM RDIMM |
Up to 192 GB ECC |
| RAM Type | DDR4 ECC |
| RAM Socket | 8x 288-pin DIMM |
Hard Drive
| SSD | 250GB |
|---|
Optical Drive
| Optical Drive | Optional DVD-RW |
|---|
System Power
| Power Supply | 500W |
|---|---|
| Power Supply Type | PS2 |
| Power Input | 100/240 VAC Auto-Switching |
BIOS
| BIOS Type | AMI UEFI |
|---|
Graphics
| GPU | Aspeed AST 2510 |
|---|---|
| GPU Interface | 1x VGA |
Ethernet
| Ethernet Port 1 | 1GB Intel I210AT |
|---|---|
| Ethernet Port 2 | 1GB Intel I210AT |
USB
| USB 2.0 | 7x USB 2.0 (2x rear, 4x via headers, 1x type A internal) |
|---|---|
| USB 3.0 | 6x USB 3.0 (4x rear, 2x via header) |
I/O
| SATA | 8x SATA3 (6 Gbps) ports |
|---|---|
| M.2 | 1 x M.2 2280 B+M key (SATA and PCIe) |
| PS/2 | None |
| Serial | 2x COM Ports (1 rear, 1 header) |
| TPM | TPM Header |
| Audio | None |
RAID
| RAID | RAID 0,1,5,10 Optional |
|---|
Chassis Characteristics
| Construction | Heavy-Duty Cold-Rolled Steel |
|---|---|
| Drive Capacity | 1x Slim Optical drive Bay(External); 2x 2.5″ (Internal) |
| Front Panel Indicators | 1x Power On/Off; 1x HDD |
| Front Panel Controls | 1x Power On/Off; 1x System Reset |
| Cooling Fans | 2x 12cm |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
| Dimensions (W x D x H) | 19″ (482.6mm) x 13.7″ (348mm) x 7″ (177mm) |













