Description
General
| Model | R788E-4 |
|---|---|
| Chassis Type | Industrial Rackmount |
| Rack Units | 4U |
| Color | Black |
Expansion Configuration
| PCI | None |
|---|---|
| PCIex16 | 2 (Slot 1 operating at Gen 5 x8 signal) (Slot 4 operating at Gen 4 at x8 signal) |
| PCIex8 | 2 (1 x Gen 4 at x4 signal 1 x Gen 3 at x4 signal) |
| PCIex4 | 2 (1 x Gen 4 at x4 signal, 1 x Gen 3 at x4 signal) |
| PCIex1 | 1 (Gen 4 at x1 signal) |
| PCIe Mini Card Slot |
None |
| M.2 Slot |
1 x PCIe x4 Gen 3 M-key 2280 type |
| SIM Socket |
None |
Processor
| CPU | 12th/13th/14th Gen Core i9 i7, i5, i3 Processors (Up to 65w TDP) |
|---|---|
| CPU Socket | LGA1700 |
| Chipset | Intel Q670E |
System Memory
| Standard RAM | 8GB |
|---|---|
| Maximum RAM | 192GB |
| RAM Type | DDR5 |
| RAM Socket | 4x 288-pin DIMM (Support up to 4400MHz, up to 48GB per DIMM) |
| Memory Support |
UDIMM ECC or Non-ECC Support |
Hard Drive
| SSD | 250GB SSD |
|---|
Optical Drive
| Optical Drive | Optional DVDRW |
|---|
System Power
| Power Supply | 500W |
|---|---|
| Power Supply Type | PS2 |
| Power Input | 100/240 VAC Auto-Switching |
BIOS Features
| BIOS Type | 256MB SPI Flash with AMI BIOS |
|---|---|
| TPM | dTPM 2.0 Optional Module |
| Power Config |
Power-on mode for AC power recovery, ACPI Power Management |
| Watchdog Timer |
Programmable 1 ~ 255 sec |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
|---|---|
| GPU Interface | 1 x VGA port, 1 x DP 1.4a ++ port, 1 x HDMI 2.0b port (Triple Display Capable) |
| Max Resolutions | VGA (1920 x 1200@60Hz); DP ( 4096×2160@60Hz); HDMI (3840 x 2160 @ 60Hz) |
Ethernet
| Ethernet Port 1 | 1 x Intel® i219-LM with 10/100/1000 |
|---|---|
| Ethernet Port 2 | 1 x Intel® i210-AT with 10/100/1000 |
USB
| USB 2.0 | 4 x USB 2.0 on Rear I/O, 2 x USB 2.0 via pin header, 1 x USB 2.0 type A connector (Note: Header is routed to chassis front I/O ports) |
|---|---|
| USB 3.2 (Gen1) |
4 x USB 3.2 Gen 1 on Rear I/O; 2 x USB 3.2 Gen 1 via internal pin header |
I/O
| SATA | 4 x SATA3 (6Gb/s) |
|---|---|
| Serial | 5 (4 x RS-232, 1 x RS-232/422/485) internal; 1 (RS-232) rear I/O |
| Audio | 2 (Line-out, Mic-in) |
| GPIO | 1 x 8 x GPI Internal Connector |
| PS/2 | 1 x PS/2 keyboard and Mouse (via internal box headers) |
RAID
| RAID | Optional 0, 1, 5, 10 SATA RAID |
|---|
Chassis Characteristics
| Construction | Heavy-Duty Cold-Rolled Steel |
|---|---|
| Drive Capacity | 3 x 5.25″ (External); 1x 3.5″ (External); 1x 3.5″ (Internal) |
| Front Panel Indicators | 1 x Power On/Off; 1x HDD |
| Front Panel Controls | 1 x Power On/Off; 1x System Reset |
| Cooling Fans | 1 x 12cm (In-flow direction) |
| Operating Temperature | 0°C – 50°C (32°F – 122°F) |
| Dimensions (W x D x H) | 19″ (482.6mm) x 17.7″ (450mm) x 7″ (177mm) |










