Description
General
| Model | R786x-3 |
|---|---|
| Chassis Type | Industrial Rackmount |
| Rack Units | 3U |
| Color | Black |
Expansion Configuration
| PCI | None |
|---|---|
| PCIex16 | 2x PCIex16 3.0 (one at x16, or two at x8 connection) |
| PCIex8 | None |
| PCIex4 | 2x PCIex4 3.0 |
| PCIex1 | 3x PCIex1 3.0 |
Processor
| CPU | 8th/9th Gen Xeon & Core i7, i5, i3 |
|---|---|
| CPU Socket | LGA1151 |
| Chipset | Intel C246 |
System Memory
| Standard RAM | 8 GB |
|---|---|
| Maximum RAM | 64 GB |
| RAM Type | DDR4 |
| RAM Socket | 4x 288-pin DIMM |
Hard Drive
| SSD | 250GB SSD |
|---|
Optical Drive
| Optical Drive | Optional DVDRW |
|---|
System Power
| Power Supply | 500W |
|---|---|
| Power Supply Type | PS2 |
| Power Input | 100/240 VAC Auto-Switching |
BIOS
| BIOS Type | AMI |
|---|---|
| TPM | Optional TPM2.0 module to enable TPM and vPro technologies |
Graphics
| GPU | Intel HD Graphics |
|---|---|
| GPU Interface | 1x VGA; 1x DVI-D; 1x HDMI (Triple display capable) |
| Resolution | VGA 1920×1080 @60Hz; DVI-D 1920×1080 @60Hz; HDMI-2k, 4k @60Hz |
Ethernet
| Ethernet Port 1 | 10/100/1000 Mbps with Intel I219LM |
|---|---|
| Ethernet Port 2 | 10/100/1000 Mbps with Intel I210AT |
USB
| USB 2.0 | 7x USB 2.0: 2x Front I/O; 6x via Internal Header; 1x Type A internal Connector |
|---|---|
| USB 3.0 | 6x USB 3.0: (4x on Rear I/O; 2x via Internal Headers) |
I/O
| SATA | 8x SATA-600 |
|---|---|
| PS/2 | None |
| Serial | 2x COM RS-232 via Internal Headers |
| Audio | MIC-in / Line-out |
RAID
| RAID | 0, 1, 5, 10 RAID Onboard |
|---|
Chassis Characteristics
| Construction | 1.6mm SECC Zinc-Coated Steel |
|---|---|
| Drive Capacity | 1x 5.25″ (External); 1x 3.5″ (External); 3x 3.5″ (Internal) |
| Front Panel Indicators | 1x Power On/Off; 1x HDD |
| Front Panel Controls | 1x Power On/Off; 1x System Reset |
| Cooling Fans | 1x 6cm; 2x 8cm |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
| Dimensions (W x D x H) | 19″ (482.6mm) x 15″ (381mm) x 5.19″ (131.8mm) |












