Description
General
| Model | R566-4 |
|---|---|
| Chassis Type | Industrial Rackmount |
| Rack Units | 4U |
| Color | Black |
Expansion Configuration
| PCI | None |
|---|---|
| PCIex16 | 1 x PCIex16 4.0 |
| PCIex8 | None |
| PCIex4 | 2 x PCIex4 4.0 |
| PCIex1 | 1 x PCIex1 3.0 |
| PCIe Mini Card Slot |
None |
| M.2 Slot |
1 x M.2 Key M 2280 with NVMe support |
| SIM Socket |
N/A |
Processor
| CPU | 12th/13th/14th Gen Core i9 i7, i5, i3 Processors (Up to 65w TDP) |
|---|---|
| CPU Socket | LGA1700 |
| Chipset | Intel Q670E |
System Memory
| Standard RAM | 8 GB |
|---|---|
| Maximum RAM | 128GB |
| RAM Type | DDR4 |
| RAM Socket | 4x 288-pin DIMM |
| Memory Support |
UDIMM Non-ECC Support |
Hard Drive
| SSD | 250GB SSD |
|---|
Optical Drive
| Optical Drive | DVDRW |
|---|
System Power
| Power Supply | 500W |
|---|---|
| Power Supply Type | PS2 |
| Power Input | 100/240 VAC Auto-Switching |
BIOS Features
| BIOS Type | 256MB SPI Flash with AMI BIOS |
|---|---|
| TPM | TPM 2.0 with Intel® PTT |
| Watchdog Timer |
255 levels, 1 to 255 sec |
Graphics
| GPU | Intel® UHD Graphics 700 series engine |
|---|---|
| GPU Interface | 1 x DisplayPort++ , 1 x VGA, 2 x HDMI 1.4b |
Ethernet
| Ethernet Port 1 | 2 x 2.5GbE Ethernet with Intel® I226-LM 2 x 10GbE Ethernet with Intel® X550-AT2 |
|---|
USB
| USB 2.0 | 2 x USB 2.0 Routed to Front I/O |
|---|---|
| USB 3.2 (Gen1) |
10 x USB 3.2 Gen1 (8 x Rear I/O, 2 x Internal header) |
I/O
| SATA | 6 x SATA 3.0 with RAID 0/1/5/10 |
|---|---|
| Serial | 6 x Serial Ports (2 x RS-232/422/485 via internal box header , 4 x RS-232 via Internal box header) |
| Audio | HD Codec audio as Mic-in/Line-out with Realtek ALC888S |
| GPIO | 8-channel in/out programmable |
| PS/2 | N/A |
RAID
| RAID | RAID 0/1/5/10 |
|---|
Chassis Characteristics
| Construction | Heavy-Duty Cold-Rolled Steel |
|---|---|
| Drive Capacity | 3 x 5.25″ (External); 1x 3.5″ (External); 1x 3.5″ (Internal) |
| Front Panel Indicators | 1 x Power On/Off; 1x HDD |
| Front Panel Controls | 1 x Power On/Off; 1x System Reset |
| Cooling Fans | 1 x 12cm (In-flow direction) |
| Operating Temperature | 0°C – 50°C (32°F – 122°F) |
| Dimensions (W x D x H) | 19″ (482.6mm) x 17.7″ (450mm) x 7″ (177mm) |








