Description
General
| Model | R540-3-FIO |
|---|---|
| Chassis Type | Industrial Rackmount |
| Rack Units | 3U |
| Color | Black |
Expansion Configuration
| PCI | 2 x PCI, default clock is 33 Mhz, PCI clock could be selected between 33 or 66 MHz by jumper (signal by PCH) |
|---|---|
| PCIex16 | 2 x PCIex16 4.0, (Slot 1 Running at x16/x8 signal) (Slot 2 Running at x0 or x8 signal) |
| PCIex8 | None |
| PCIex4 | 3 x PCIe x4 slot open ended (1 x Gen3 + 2 x Gen4) (signal by PCH) |
| PCIex1 | None |
| PCIe Mini Card Slot |
1 x PCIe Mini Card slot (signal: PCIe x1) |
| M.2 Slot 1 |
M.2 Key M 2280 with PCIe x4 via CPU for NVMe SSD |
Processor
| CPU | 12th/13th/14th Gen Core i9 i7, i5, i3 Processors (Up to 125w TDP) |
|---|---|
| CPU Socket | LGA1700 |
| Chipset | Intel R680E |
System Memory
| Standard RAM | 8 GB |
|---|---|
| Maximum RAM | 128 GB |
| RAM Type | DDR4 |
| RAM Socket | 4x 288-pin DIMM (Support to 3200MHz) |
| Memory Support |
UDIMM ECC or Non-ECC Support |
Hard Drive
| SSD | 250GB SSD |
|---|
Optical Drive
| Optical Drive | Optional DVDRW |
|---|
System Power
| Power Supply | 500W |
|---|---|
| Power Supply Type | PS2 |
| Power Input | 100/240 VAC Auto-Switching |
BIOS Features
| BIOS Type | AMI BIOS |
|---|---|
| TPM | 1 x TPM 2.0 Header (Optional TPM chip) |
| Power Settings |
Wake on LAN |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
|---|---|
| GPU Interface | 1 x DisplayPort++(DP2.1) Up to 4096×2304 @60Hz, 1 x HDMI 4.1 Up to 4096×2160 @24Hz, 1 x DVI-D up to 1920×1200 @60Hz, 1 x VGA up to 1920×1200 @60Hz |
Ethernet
| Ethernet Port 1 | 1 x 10/100/1000/2500 Mbps with Intel® I225-LM; supports Wake-on-LAN, PXE Boot ROM, TSN, and Intel® AMT with Intel vPro® |
|---|---|
| Ethernet Port 2 | 1 x 10/100/1000 Mbps with Intel® I210-AT; supports Wake-on-LAN, PXE Boot ROM |
USB
| USB 2.0 | 1 x USB 2.0 (internal, 180D type A), 2 x USB 2.0 (internal, pin header), 2 x 2.0 Routed to Front Chassis I/O |
|---|---|
| USB 3.2 (Gen2x1) |
4 x USB 3.2 Gen 2×1 (10Gbps) (Rear I/O) |
| USB 3.2 (Gen1x1) |
2 x Dual USB 3.2 Gen 1×1 (5Gbps) (Internal, Box Header) |
I/O
| SATA | 4 x SATA-600 |
|---|---|
| Serial | 2 x RS-232/422/485 (rear I/O), 4 x RS-232 (via Internal box headers) |
| Audio | HD Codec audio as MIC-in/Line-in/Line-out |
| Digital IO |
8-channel programmable |
| PS/2 | 1 x PS/2 keyboard and Mouse (via internal box headers) |
RAID
| RAID | SATA RAID 0/1/5/10 |
|---|
Chassis Characteristics
| Construction | Heavy Duty Cold Rolled Steel |
|---|---|
| Drive Capacity | 1x 3.5″ for FFD or 3.5″ HDD & 1x 2.5″ HDD |
| Power Supply |
2U Single up to 500W ATX P/S (Rear Installation) Max. Depth 300mm |
| Front Panel Indicators | 1x Power On/Off; 1x HDD |
| Front Panel Controls | 1x Power On/Off; 1x System Reset |
| Front Panel Connectors | 2x USB 2.0 Ports |
| Cooling Fans | 3x (90 mm = 51.0 CFM ea.) & 2x (60 mm =23.5CFM ea.) Fans (Optional) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
| Dimensions |
19″ 483 x 133 x 400mm (19.0″ x 5.2″ x 15.8″) |
























