Description
General
| Model | R530-2 |
|---|---|
| Chassis Type | Industrial Rackmount |
| Rack Units | 2U |
| Color | Black |
Expansion Configuration
| PCI | 2 x PCI (Via Optional Riser) |
|---|---|
| PCIex16 | 1 x PCIex16 3.0 (Via Optional Riser) |
| PCIex8 | 2 x PCIex8 3.0 (Via Optional Riser) |
| PCIex4 | None |
| PCIex1 | None |
| M.2 Slot 1 |
M.2 Key M 2280 with PCIe x4/SATA signal |
Processor
| CPU | 10th/11th Gen Xeon, Core i9 i7, i5, i3 Processors (Up to 125w TDP) |
|---|---|
| CPU Socket | LGA1200 |
| Chipset | Intel W480E |
System Memory
| Standard RAM | 8 GB |
|---|---|
| Maximum RAM | 128 GB |
| RAM Type | DDR4 |
| RAM Socket | 4x 288-pin DIMM |
| Memory Support |
UDIMM ECC (with Xeon processor) or Non-ECC |
Hard Drive
| SSD | 250GB SSD |
|---|
Optical Drive
| Optical Drive | Optional DVDRW |
|---|
System Power
| Power Supply | 350W |
|---|---|
| Power Supply Type | PS2 |
| Power Input | 100/240 VAC Auto-Switching |
BIOS Features
| BIOS Type | AMI BIOS |
|---|---|
| TPM | 1 x TPM 2.0 Header |
| Power Settings |
Wake on LAN |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
|---|---|
| GPU Interface | 1 x DisplayPort++, 1 x HDMI, 1 x DVI-D, 1 x VGA. (Triple display Capable) |
Ethernet
| Ethernet Port 1 | 1 x 10/100/1000 Mbps Ethernet with Intel® i219-LM; supports Wake-on-LAN, PXE Boot ROM, iAMT |
|---|---|
| Ethernet Port 2 | 1 x 10/100/1000 Mbps Ethernet with Intel® i211-AT; supports Wake-on-LAN, PXE Boot ROM |
USB
| USB 2.0 | 2 x USB 2.0 (internal, 180D type A), 6 x USB 2.0 (internal, pin header) 2x 2.0 Routed to front I/O |
|---|---|
| USB 3.2 (Gen2) |
2 x USB 3.2 Gen2 (rear I/O) |
| USB 3.2 (Gen1) |
2 x USB 3.2 Gen1 (rear I/O), 2 x USB 3.2 Gen1 (internal, box header) |
I/O
| SATA | 4 x SATA-600 |
|---|---|
| Serial | 2 x RS-232/422/485 (rear I/O), 2 x RS-232 (Internal box header) |
| Audio | HD Codec audio as MIC-in/Line-in/Line-out |
| DIO | 8-channel programmable |
| PS/2 | 1 x PS/2 keyboard (internal box header) |
RAID
| RAID | SATA RAID 0/1/5/10 |
|---|
Chassis Characteristics
| Construction | Heavy-Duty Cold-Rolled Steel |
|---|---|
| Drive Capacity | 1 x 5.25″ (External); 1x 3.5″ (External); 2x 3.5″ (Internal) |
| Front Panel Indicators | 1 x Power On/Off; 1x HDD |
| Front Panel Controls | 1 x Power On/Off; 1x System Reset |
| Cooling Fans | 1 x 8cm |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
| Dimensions (W x D x H) | 19″ (482.6mm) x 17.7″ (450mm) x 3.5″ (88.9mm) |


















