Description
General
| Model | R521-4 |
|---|---|
| Chassis Type | Industrial Rackmount |
| Rack Units | 4U |
| Color | Black |
Expansion Configuration
| PCI | 1x PCI |
|---|---|
| PCIex16 | 1x PCIex16 3.0 |
| PCIex8 | None |
| PCIex4 | 4x PCIex4 3.0 |
| PCIex1 | 1x PCIex1 |
| Express Mini Slot |
None |
Processor
| CPU | 8th/9th Gen Xeon & Core i7, i5, i3 |
|---|---|
| CPU Socket | LGA1151 |
| Chipset | Intel C246 |
System Memory
| Standard RAM | 8 GB |
|---|---|
| Maximum RAM | 64 GB |
| RAM Type | DDR4 |
| RAM Socket | 4x 288-pin DIMM |
Hard Drive
| SSD | 250GB SSD |
|---|
Optical Drive
| Optical Drive | Optional DVDRW |
|---|
System Power
| Power Supply | 500W |
|---|---|
| Power Supply Type | PS2 |
| Power Input | 100/240 VAC Auto-Switching |
BIOS
| BIOS Type | AMI |
|---|---|
| TPM | Optional TPM2.0 module to enable TPM and vPro technologies |
Graphics
| GPU | Intel HD Graphics |
|---|---|
| GPU Interface | 1x VGA; 1x DVI-D; 1x HDMI; 1x Display Port (Triple view support) |
Ethernet
| Ethernet Port 1 | 10/100/1000 Mbps with Intel I219LM; supports Wake-on-LAN, PXE Boot ROM, iAMT |
|---|---|
| Ethernet Port 2 | 10/100/1000 Mbps with Intel I211AT; supports Wake-on-LAN, PXE Boot ROM, iAMT |
USB
| USB 2.0 | 7x USB 2.0: 2x Front I/O; 6x via Pin Header; 1x Type A internal Connector |
|---|---|
| USB 3.1 (Gen 1) | 4x USB 3.1: (2x on Rear I/O; 2x via Internal Pinned Header) |
| USB 3.1 (Gen 2) | 2x USB 3.1 on Rear I/O |
I/O
| SATA | 4x SATA-600 with RAID 0/1/5/10 |
|---|---|
| PS/2 | Keyboard/Mouse Combo |
| Serial | 4 x RS-232 (Internal box header), 2 x RS-232/422/485 (COM1 rear I/O; COM2 internal box header) |
| Audio | MIC-in / Line-out / Line-in |
RAID
| RAID | 0, 1, 5, 10 RAID Onboard |
|---|
Chassis Characteristics
| Construction | Heavy-Duty Cold-Rolled Steel |
|---|---|
| Drive Capacity | 3x 5.25″ (External); 1x 3.5″(External); 1x 3.5″ (Internal) |
| Front Panel Indicators | 1x Power On/Off; 1x HDD |
| Front Panel Controls | 1x Power On/Off; 1x System Reset |
| Cooling Fans | 1x 12cm |
| Watchdog Timer | 1 ~ 255 sec. |
| Operating Temperature | 0°C ~ 60°C (32°F ~ 140°F) |
| Dimensions (W x D x H) | 19″ (482.6mm) x 17.7″ (450mm) x 7″ (177mm) |















