Description
General
| Model | R500-3-FIO |
|---|---|
| Chassis Type | Industrial Rackmount |
| Rack Units | 3U |
| Color | Black |
Expansion Configuration
| ISA | None | |
|---|---|---|
| PCI | 4x PCI | |
| PCIex16 | 1x PCIex16 3.0 | |
| PCIex8 | None | |
| PCIex4 | 2x PCIex4 | |
| PCIex1 | None | |
| PCI-X | None | |
| PCI Express Mini Card | 1x | |
| SIM Slot | 1x |
Processor
| CPU | 6th/7th Gen Core i7, i5, i3 |
|---|---|
| CPU Socket | LGA1151 |
| Chipset | Intel Q170 |
System Memory
| Standard RAM | 4 GB |
|---|---|
| Maximum RAM | 64 GB |
| RAM Type | DDR4 |
| RAM Socket | 4x 288-pin DIMM |
Hard Drive
| SSD | 250GB SSD |
|---|
Optical Drive
| Optical Drive | N/A (Optional USB External Drive available) |
|---|
System Power
| Power Supply | 500W |
|---|---|
| Power Supply Type | PS2 |
| Power Input | 100/240 VAC Auto-Switching |
BIOS
| BIOS Type | AMI |
|---|---|
| TPM | N/A |
Graphics
| GPU | Intel HD Graphics |
|---|---|
| GPU Interface | 1x VGA; 1x HDMI; 1x DisplayPort |
Ethernet
| Ethernet Port 1 | 10/100/1000 Mbps with Intel i219-LM |
|---|---|
| Ethernet Port 2 | 10/100/1000 Mbps with Intel i210-AT |
USB
| USB 2.0 | 8x USB 2.0: 8x Internal Headers |
|---|---|
| USB 3.0 | 4x USB 3.0: 4x Rear I/O |
I/O
| SATA | 5x SATA-600; 1x mSATA |
|---|---|
| PS/2 | 1x Keyboard; 1x Mouse |
| Digital I/O | 8-channel programmable |
| Serial | 6x COM: 4x RS-232 Internal header; 2x RS-232/422/485 (COM 1: rear I/O; COM 2: Internal header) |
| Audio | MIC-in / Line-out |
| TPM | N/A |
RAID
| RAID | 0, 1, 5, 10 RAID Optional |
|---|
Chassis Characteristics
| Construction | Heavy Duty Cold Rolled Steel |
|---|---|
| Drive Capacity | 1x 3.5″ for FFD or 3.5″ HDD & 1x 2.5″ HDD |
| Power Supply |
2U Single up to 500W ATX P/S (Rear Installation) Max. Depth 300mm |
| Front Panel Indicators | 1x Power On/Off; 1x HDD |
| Front Panel Controls | 1x Power On/Off; 1x System Reset |
| Front Panel Connectors | 2x USB 2.0 Ports |
| Cooling Fans | 3x (90 mm = 51.0 CFM ea.) & 2x (60 mm =23.5CFM ea.) Fans (Optional) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
| Dimensions |
19″ 483 x 133 x 400mm (19.0″ x 5.2″ x 15.8″) |





















