Description
General
| Model | R246-3 |
|---|---|
| Chassis Type | Industrial Rackmount |
| Rack Units | 3U |
| Color | Black |
Expansion Configuration
| PCI | 2x PCI |
|---|---|
| PCIex16 | 1x PCIex16 3.0 |
| PCIex8 | None |
| PCIex4 | 2x PCIex4 3.0 |
| PCIex1 | 2x PCIex1 |
| M.2 |
M.2 2230 E-key x 1(PCIe/USB) |
| M.2 |
M.2 2280 M-key x 1(PCIex4/SATA3 Storage) |
Processor
| CPU | 8th/9th Gen Xeon & Core i9, i7, i5, i3 |
|---|---|
| CPU Socket | LGA1151 |
| Chipset | Intel C246 |
System Memory
| Standard RAM | 8 GB |
|---|---|
| Maximum RAM | 128 GB |
| RAM Type | DDR4 (ECC or Non ECC – Unbuffered) |
| RAM Socket | 4x 288-pin DIMM |
Hard Drive
| SSD | 250Gb SSD |
|---|
Optical Drive
| Optical Drive | Optional DVDRW |
|---|
System Power
| Power Supply | 500W |
|---|---|
| Power Supply Type | PS2 |
| Power Input | 100/240 VAC Auto-Switching |
BIOS
| BIOS Type | AMI BIOS, 256Mbit Flash Rom |
|---|---|
| TPM | Onboard TPM 2.0 via Nuvoton NPCT750AABYX |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
|---|---|
| GPU Interface | 1x VGA; 2x HDMI; 1x Display Port (Triple Display Support) |
| Resolution | VGA Up to 1920 x 1200 @60Hz (via IT6516B); HDMI Up to 4096 x 2160 @ 24 Hz / 2560 x 1600 @ 60 Hz; DP Up to 4096 x 2160 @ 24 Hz / 3840 x 2160 @ 60 Hz |
Ethernet
| Ethernet Port 1 | 10/100/1000 Mbps with Intel® PHY i219LM Gb LAN (supports Intel® AMT 12.0) |
|---|---|
| Ethernet Port 2 | 10/100/1000 Mbps with Intel® i211AT Gb LAN x 1, RJ45 x 2 |
USB
| USB 2.0 | 4x USB 2.0: (2x Front I/O; 2x via Pin Header) |
|---|---|
| USB 3.2 (Gen 1) | 2x USB 3.1 on Rear I/O (5 Gbps) |
| USB 3.2 (Gen 2) | 4x USB 3.1 on Rear I/O (10 Gbps) |
I/O
| SATA | 4x SATA 6Gb/s with RAID 0/1/5/10 |
|---|---|
| PS/2 | Keyboard/Mouse Combo Port |
| Serial | 5 x RS-232 (Internal header), 1 x RS-232/422/485 (Internal header) |
| Audio | MIC-in / Line-out / Line-in Realtek® ALC887 6-Channel High Definition Audio CODEC |
RAID
| RAID | 0, 1, 5, 10 RAID Onboard |
|---|
Chassis Characteristics
| Construction | 1.6mm SECC Zinc-Coated Steel |
|---|---|
| Drive Capacity | 1x 5.25″ (External); 1x 3.5″ (External); 3x 3.5″ (Internal) |
| Front Panel Indicators | 1x Power On/Off; 1x HDD |
| Front Panel Controls | 1x Power On/Off; 1x System Reset |
| Cooling Fans | 1x 6cm; 2x 8cm |
| Watchdog Timer | 1 ~ 255 sec. |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
| Dimensions (W x D x H) | 19″ (482.6mm) x 15″ (381mm) x 5.19″ (131.8mm) |
| Shipping Weight | 46 lbs / 20.8 kg |



















