Description
General
| Model | R140-112 |
|---|---|
| Chassis Type | Industrial Rackmount |
| Rack Units | 4U |
| Color | Black |
Expansion Configuration
| ISA | None |
|---|---|
| PCI | 10x PCI |
| PCIex16 | 1x PCIex16 |
| PCIex8 | None |
| PCIex4 | 1x PCIex4 |
| PCIex1 | None |
| PCI-X | None |
Processor
| CPU | 6th/7th Gen Core i7, i5, i3 |
|---|---|
| CPU Socket | LGA1151 |
| Chipset | Intel Q170 |
System Memory
| Standard RAM | 4 GB |
|---|---|
| Maximum RAM | 32 GB |
| RAM Type | DDR4 |
| RAM Socket | 2x 288-pin DDR4-2133/2400 un-buffered DIMM, |
Hard Drive
| SSD | 250GB SSD |
|---|
Optical Drive
| Optical Drive | DVDRW |
|---|
System Power
| Power Supply | 500W |
|---|---|
| Power Supply Type | PS2 |
| Power Input | 100/240 VAC Auto-Switching |
BIOS
| BIOS Type | AMI |
|---|
Graphics
| GPU | Intel HD Graphics |
|---|---|
| GPU Interface | 1x DVI-I (Optional DVI-I to DVI-D+VGA Y cable for dual output) |
Ethernet
| Ethernet Port 1 | 1 x 10/100/1000 Mbps Ethernet with Intel® i219-LM; supports Wake-on-LAN, RPL/PXE Boot ROM, AMT 11 |
|---|---|
| Ethernet Port 2 | 1 x 10/100/1000 Mbps Ethernet with Intel® i211-AT; supports Wake-on-LAN, RPL/PXE Boot ROM |
USB
| USB 2.0 | 12x USB 2.0: 2x Front I/O; 10x Internal Headers |
|---|---|
| USB 3.0 | 2x USB 3.0 Rear I/O |
I/O
| SATA | 6x SATA-600 |
|---|---|
| PS/2 | 1x Keyboard; 1x Mouse |
| Serial | 6x COM: 1x RS-232/422/485, 5x RS-232 Internal Headers |
| Audio | MIC-in / Line-in / Line-out / Speaker-out Ports (Via Optional I/O bracket) |
RAID
| RAID | 0, 1, 5, 10 RAID Onboard |
|---|
Chassis Characteristics
| Construction | Heavy-Duty Cold-Rolled Steel |
|---|---|
| Drive Capacity | 3x 5.25″ (External); 1x 3.5″ Floppy Only (External); 1x 3.5″ (Internal) |
| Front Panel Indicators | 1x Power On/Off; 1x HDD |
| Front Panel Controls | 1x Power On/Off; 1x System Reset |
| Cooling Fans | 1x 12cm |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
| Dimensions (W x D x H) | 19″ (482.6mm) x 17.7″ (450mm) x 7″ (177mm) |











