Description
General
| Model | MB842 |
|---|---|
| Chassis Type | Small Form Factor Embedded Chassis |
| Rack Units | N/A |
| Color | Black |
Expansion Configuration
| PCIex1 | 1 x PCIex1 |
|---|---|
| SIM | 1 x SIM card slot |
| PCI Mini Express | 1 x Mini-PCIe |
Processor
| CPU | Intel Celeron J1900 2.0 GHz – 2.42 GHz |
|---|---|
| CPU Socket | Embedded |
| Chipset | SoC Integrated |
System Memory
| Standard RAM | 8 GB |
|---|---|
| Maximum RAM | 8 GB |
| RAM Type | DDR3L |
| RAM Socket | 1x 204-pin SO-DIMM |
| Memory Support |
UDIMM |
Hard Drive
| SSD | 250GB SSD |
|---|
Optical Drive
| Optical Drive | N/A |
|---|
System Power
| Power Supply | 250W |
|---|---|
| Power Supply Type | PS2 |
| Power Input | 100/240 VAC Auto-Switching |
BIOS Features
| BIOS Type | AMI BIOS |
|---|---|
| TPM | N/A |
Graphics
| GPU | Intel HD Graphics |
|---|---|
| GPU Interface | 1 x HDMI 1 x LVDS (eDP BOM optional) 1 x VGA |
Ethernet
| Ethernet Port | 2 x Realtek RTL8111F for Gigabit LAN support WoL & PXE |
|---|
USB
| USB 2.0 | 5 x USB 2.0 (3x on Rear I/O, 2x Internal header) |
|---|---|
| USB 3.1 | 1 x USB 3.0 (on Rear I/O) |
I/O
| SATA | 1 x SATA-600 |
|---|---|
| Serial | 2 x RS-232/422/485 (with +5V/+12V power) on Rear IO, 4 x RS-232 internal Connector |
| Audio | HD Codec audio as MIC-in/Line-in/Line-out with Realtek ALC662 |
| DIO | 8-channel in/out programmed |
| PS/2 | 1 x Keyboard, 1 x Mouse |
RAID
| RAID | N/A |
|---|
Chassis Characteristics
| Construction | Steel |
|---|---|
| Drive Capacity | 1 x 2.5″ HDD (9.5 mm height) |
| I/O Access |
3 x COM knockouts, 1x DIO knockout, 1x PCI Express Slot |
| Front Panel Indicators | 1 x Green LED for system power-on; 1 x Red LED HDD Active |
| Front Panel Controls | 1x Power On/Off |
| Cooling Fans | N/A |
| Watchdog Timer | 255 levels, 1 to 255 sec |
| Operating Temperature | 0°C to +60°C (+32°F to +140°F) |
| Relative Humidity |
10% – 95% relative humidity, non-condensing |
| Dimensions (W x D x H) | 217.2 x 300 x 74 mm (8.55″ x 11.81″ x 2.91″ |
| Certifications | EMI pre-scan meets EN55032 Class A, CE |














